كدخبر: 98 تاريخ : 17 ژانویه 2018 - 08:23
سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای همدان خبر داد

صرفه‌جویی ۸۵ میلیون مترمکعبی در مصرف آب همدان

سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای همدان از صرفه‌جویی 85 میلیون مترمکعبی آب همدان در سال 96 خبر داد.

منصور ستوده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون در مجموع ۸۵ میلیون و ۱۴۴ هزار مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است که این امر شامل محل‌های مختلف می‌شود.

وی افزود: امسال از محل انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان همدان ۲۶ میلیون و ۹۶۰ هزار مترمکعب صرفه‌جویی شده که بیشترین صرفه‌جویی به ترتیب مربوط به شهرستان‌های رزن ۱۵ میلیون و ۲۱۰ هزار مترمکعب، کبودراهنگ ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب و ملایر سه میلیون و ۴۹۰ هزار مترمکعب است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان عنوان کرد: از محل نصب کنتور ۸ میلیون و ۸۰ هزار مترمکعب صرفه‌جویی شده است که بیشترین صرفه‌جویی در این بخش نیز به ترتیب مربوط به شهرستان‌های نهاوند با ۶ میلیون و ۸۰ هزار مترمکعب، اسدآباد با ۹۹۰ هزار مترمکعب و ملایر با ۶۶۰ هزار مترمکعب بوده است.

وی با اشاره به اینکه صرفه‌جویی ناشی از اصلاح پروانه‌ها ۵۰ میلیون و ۹۹ هزار مترمکعب بوده است، تصریح کرد: بیشترین رقم صرفه‌جویی در این بخش مربوط به فامنین با ۱۱ میلیون و ۴۹۲ هزار مترمکعب و سپس شهرستان بهار با ۱۰ میلیون و ۹۳۹ هزار مترمکعب است.

ستوده با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در ۲۰ سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد و ۳۸۸ میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سوی با ۶۷ درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را ۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر ۱٫۹۴۸ میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی ۷۴۰ میلیون مترمکعب است.

سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *

آخرین اخبار