كدخبر: 647 تاريخ : 8 اکتبر 2018 - 17:33

سخن مدیر مسئول صدای کورنگ در اولین شماره نشریه

«سنگین نمی شد این همه خواب ستمگران ، می شد گر از شکستن دلها ،صدا بلند».در امثال و حکم ایرانی گفته اند: «یک دست بی صداست ؛ یعنی توفیق از آن جمعیت است».

سخن مدیر مسئول صدای کورنگ در اولین شماره نشریه

سخن مدیر مسئول
خداوند علیم را سپاسگزاریم که توفیق انتشار وسیله ای برای آگاهی مردم را به ما عنایت فرمود. نشریه ای که قرار است زبان گویای مردمی باشد که از مهربان ترین ها هستند؛ مردمانی که در سخاوت شهره اند و در تولید شناخته شده و در حمایت از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و حضور در صحنه های مختلف انقلاب ،معروف و مفتخر و چه افتخاری برای بنده بیش از این که بتوانم مطالبات و خواسته های این مردم فهیم و مظلوم را پیگیری کنم و صدای آنان باشم.
چرا صدا؟
جامعه و ملتی که صدایی برای شنیدن نداشته باشد، دیده نخواهد شد و همواره انسانها برای بیان دردها و احساسات خود از صدا استفاده می کنند که حافظ شیرین سخن فرمود: «ازصدای سخن عشق ندیدم خوشتر»،یا در جای دیگری می فرماید: «ندای عشق تو دیشب در اندرون دادند ،فضای سینه حافظ هنوز پر ز صداست ».
حافظ ایرانی صدا را عامل بیداری ستمگران می داند و می فرماید: «سنگین نمی شد این همه خواب ستمگران ، می شد گر از شکستن دلها ،صدا بلند».در امثال و حکم ایرانی گفته اند: «یک دست بی صداست ؛ یعنی توفیق از آن جمعیت است».
اما دلیل اصلی انتخاب صدای کورنگ به عنوان نام نشریه این بود که نگارنده از مدتها پیش احساس کردم که یکی از دلایل اصلی عقب ماندگی و محرومیت و مظلومیت شهرستان،«فقدان صدا»ی رسایی است که بتواند ظرفیتها ، امکانات، محرومیتها ، محدودیتها ومشکلات این مردم را به سمع و نظر مسئولان برساند تا این مردم نیز دیده شوند و ظرفیتهای بالقوه به فعل درآیند و توانمندیهای بالفعل تقویت شوند، محرومیتها و مشکلات بیان شوند ،راهکارها گفته شود و مدیران بدانند که باید در مقابل مردم پاسخگو باشند و البته مردم نیز خادمین دلسوز خود را بشناسند و با همفکری و هم افزایی جمعی و بهره گیری از نخبگان و اندیشمندان و اهل قلم و دلسوزان شهرستان، راهی برای پیشرفت روز افزون این شهرستان و جبران عقب ماندگی های سالیان گذشته بیابیم و به مدیران در این راستا کمک کنیم.
به همین دلیل ایده تشکیل گروهی در شبکه اجتماعی در سال ۱۳۹۴ که اینجانب در ماموریت خارج از کشور بودم ،در ذهنم شکل گرفت و اقدام به تشکیل گروهی در تلگرام بنام «صدای کورنگ » نمودیم که مورد استقبال مردم عزیز شهرستان قرار گرفت تاجایی که این گروه قبل از فیلترشدن تلگرام بیش از ۱۵۰۰۰ عضو داشت.
با توجه به استقبال مردم عزیز و با هدف قانونی نمودن اقدامات برای پیگیری های بعدی از طریق نهادهای اجرایی و حکومتی، اینجانب درخواستی برای انتشار نشریه صدای کورنگ را به وزارت محترم فرهنگ وارشاد اسلامی ارائه نمودم و بعد از طی مراحل قانونی و بررسی های لازم به لطف خدا مجوز صدای مردم شهرستان کبودراهنگ را از این وزارت در تاریخ ۱۷/۲/۹۷ به شماره ۸۱۹۴۰ دریافت نمودیم.
چرا کورنگ؟
اگرچه کورنگ نامی است اساطیری و گفته شده است که نام پسر گرشاسپ در شاهنامه بوده است اما منظورما به هیچ عنوان پرداختن به شاهنامه و شخصیتهای آن نیست، بلکه برای بنده به عنوان یک فرد اهل شهرستان کبودراهنگ که متولد یکی از محرومترین این شهرستان هستم ،«کورنگ» واژه ای است که از دوران طفولیت در خاطرم مانده و اسم محلی شهرستان کبودراهنگ از شهرستانهای استان همدان است و مرکز شهرستان نیز در زبان محلی به این نام گفته می شود.
چرا دوماهنامه؟

بعد از انتخاب عنوان که البته با مشورت برخی از دوستان نیز انجام شد،مدتها در این فکر بودم که چه نشریه ای برای شهرستان مناسب است .ابتدا تصمیم بر این شد که دو هفته نامه یا ماهنامه باشد، اما با بررسیهایی که انجام دادم متوجه شدم که متاسفانه در بین همه محرومیتها و مدودیتها در شهرستان، محدودیت خبر و مطلب نیز داریم و علت آن نیز تا حدودی به عدم فعالیت رسانه های شناخته شده، فقدان نگاه عمومی به جایگاه رسانه و البته خرسندی برخی از مدیران شهرستان در طی سالیان متمادی از عدم وجود رسانه که مطالبه گر مسائل مردم باشد ،بود که این موضوع باعث شده است تولید خبر و گزارشهای خبری و رسانه ای بسیار ناچیز باشد و این مسأله را می توان با یک جستجوی ساده در موتورهای جستجو در اینترنت دریافت . این مساله بسیار تلخ و دردناک است اما واقعیتی است که وجود دارد ،لذا دراین شرایط تهیه و تولید یک ماهنامه یا هفته نامه کاری بسیار سخت خواهد بود بویژه با توجه به منابع بسیار اندک مالی بنده و عدم وابستگی سازمانی یا حزبی بنده و نشریه .لذا تصمیم گرفته شد که فعلا نشریه به صورت دوماهنامه و به صورت مجله ای با انتشار استانی باشد . ان شاء الله امیدواریم به لطف خدا و حمایت مردم و مسئولان شهرستان ، این نشریه را از دوماهنامه به ماهنامه یا هفته نامه یا روزنامه تغییر دهیم و این موضوع به استقبال مردم و حمایت مردم بستگی خواهد داشت و انگیزه و توان لازم وجود دارد.
سیاست کلی نشریه:
این نشریه با موضوع سیاسی و اجتماعی است . در سیاست ،وابسته به هیچ جریان و حزب و گروهی نیستیم ، معتقد به ولایت مطلقه فقیه و پیرو آن بوده و آرمانهای انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را برای خود و نشریه اصلی واجب می دانیم ،خود را مدیون خون شهدا و رشادت ایثارگران و جانبازان و آزادگان و همه کسانی که از جان خود برای به ثمر نشستن این انقلاب و ادامه آن گذشتند، می دانم . تمام بیانات ،پیامها و سخنان حضرت امام خمینی رحمت الله علیه و مقام معظم رهبری برای بنده و نشریه ،حکم چراغ راهنماست و سخنان رهبری حجت است. علاوه بر ایشان ،همه افراد وشخصیتهای ملی و منطقه ای و همه آحاد مردم محترم هستند . اما رسانه صدای کورنگ در راستای رسالت قانونی خود به عنوان صدای مردم ، پیگیری مطالبات مردم را در دستور کار خود قرار داده و نقد منصفانه عملکرد مسئولان(با تمرکز بر مسئولان شهرستان)،تشویق و ترغیب مدیران پرتلاش و شناسایی و معرفی مدیرانی که به هر دلیل انگیزه ای برای کار و یا پاسخگویی ندارند را دنبال خواهد کرد؛ امیدواریم با همکاری و کمک مسئولان محترم ،بتوانیم ضمن پیگیری مطالبات مردم ، دستاوردهای انقلاب و خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران به مردم را برایشان توضیح دهیم و واسطه بین مردم و مسئولان باشیم.
در مباحث اجتماعی به طور عام ،تمام مسائل شهرستان در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و… با حساسیت دنبال خواهد شد و ان شاء الله تلاش خواهد شد با کمک مردم حوزه ای از مسائل شهرستان ازدید نشریه دور نماند.
درخواست:
از مدیران محترم شهرستان تقاضا داریم با درک اهمیت و نقش رسانه در افزایش همبستگی ملی و اجتماعی ،صدای کورنگ را از خود بدانند و با تنها نشریه فعال شهرستان همکاری کنند، و با توجه به قوانین مصوب کشور از جمله قانون آزادی اطلاعات،قانون حقوق شهروندی و.. و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و سایر مسئولان در پاسخگویی به مطالبات مردم و بیان عملکرد،نشریه صدای کورنگ را رسانه خود بدانند و همکاری کنند.
از آحاد مردم شهرستان در سه بخش مرکزی،گل تپه و شیرین سو و ساکنین شهرهای کبودراهنگ، شیرین سو وگل تپه و تک تک اهالی روستاهای شهرستان در هرجای این شهرستان یا استان یا کشور و دنیا که زندگی می کنند بویژه از اساتید محترم دانشگاه ،دانشجویان،مسئولان ،افراد اهل قلم و بیان انتظار داریم با ارسال مطالب ،اخبار،گزارشها ،تحلیلها، مقالات و هر نوع مطلبی ما را در انجام این وظیفه خطیر مارا یاری نمایند.بدیهی است مطالب مهم پس از بررسی توسط هیات تحریریه ، بنام فرد نویسنده در نشریه چاپ خواهد شد .
این نشریه بعد از چاپ در اختیار مسئولان استانی ،نهادها،سازمانها ،مسئولان لشکری وکشوری استان قرارخواهد گرفت و البته برای عموم مردم عزیز شهرستان و استان در هرجایی قابل دریافت خواهد بود .
خدایا چنان کن سرانجام کار تو خوشنود باشی و ما رستگار.
والسلام
توسلی

3 دیگاه

  1. جمشید گفت:

    چون نیتتون پاک وحق است شایدکمی سنگ اندازی جلوی اقدامتان بشود… ولی ازقدیم وندیم گفتن دربیابان گربشوق کعبه خواهی زدقدم سرزنشها گرکندخار مغیلان غم مخور

  2. مرتضی زارعی گفت:

    باسلام وعرض خسته نباشید خدمت دوست فرهیخته جناب آقای توسلی بزرگوار
    امیدوارم در کار فرهنگی واجتماعی جدیدی که آغاز نموده اید موفق باشید اگر در زمینه مطالب فرهنگی ودینی نشریه همکاری حقیر رو بپذیرید در حد توان در خدمت خواهم بود
    هم ولایتی و دوست دوران مدرسه شما مرتضی زارعی

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *

آخرین اخبار