كدخبر: 1859 تاريخ : 26 ژانویه 2022 - 22:31

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی غار علیصدر

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی غار علیصدر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به درخواست فتح الله توسلی نماینده بهار و کبودراهنگ در جلسه علنی روز (سه‌شنبه ۵ بهمن ماه) با ۱۶۷ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر در جلسه با تقاضای تحقیق وتفحص از درآمدها، هزینه کرد و نحوه مدیریت شرکت سیاحتی علی صدر همدان موافقت کردند.

در متن این تحقیق و تفحص آمده است، غار علی صدر به عنوان یک موهبت الهی و یک ظرفیت بررگ و مهم توریستی در شهرستان کبودرآهنگ واقع شده است و سالیانه میزبان صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی است، چنانکه قبل از کرونا شاهد بازدید ۶۰۰ هزار نفر از غار بودیم.

این غار با ده‌ها میلیارد تومان درآمد به عنوان یک فرصت طلایی برای توسعه منطقه محسوب می‌شود و بر اساس آمار و اطلاعات موجود درآمد این غار در پنج سال گذشته علیرغم کرونا ۱۲۵ میلیارد تومان بوده است. علاوه بر اینکه صدها میلیارد تومان هم از طریق ممتلکات اطراف غار که اجاره داده می‌شود، درآمد کسب می‌شود.

علی رغم این همه درآمد، اداره کل میراث فرهنگی استان همدان این غار را به ۸۰۰ میلیون تومان در سال به شرکت سیاحتی علی صدر اجاره داده است. شرکت سیاحتی علی صدر اخیرا توسط دیوان محاسبات به دلیل‌عدم پرداخت حقوق دولتی به پرداخت ۱۷ میلیارد تومان محکوم شده که حکم در مرحله اجراست.

از سوی دیگر کارگران غار که سالیان سال است در شرایط نامطوب و سخت مشغول فعالیت هستند، با حداقل حقوق مواجه بوده و ده‌ها نفرشان اخراج شده‌اند یا قراردادهای ناعادلانه با آن‌ها منعقد شده و تاکنون شاهد تجمعات مختلف از سوی کارگران بوده‌ایم که اخرین آن اوایل هفته جاری شهریور ۱۴۰۰ در مقابل استانداری همدان بوده است.

وضعیت حقوق‌های دریافتی اعضای هیئت مدیره، مدیران دفتر مرکزی شرکت، قراردادها و نحوه استخدام‌ها، هزینه‌ها و درآمدها، کمکهای شرکت سیاحتی به افراد و نهادها و ادارات، نوع و نقش استانداری و…همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

اگر درآمد متوسط سالیانه این شرکت را ۲۵ میلیارد تومان درنظر بگیریم، این شرکت فقط در ده سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته است و مشخص نیست با این همه درآمد چرا اکنون قادر به تامین حقوق کارگران خود نیست و پس اندازی هم برای شرایط امروز ندارد و کارگران را به بیمه بیکاری معرفی نموده و غار را تعطیل کرده اند.

همه‌ساله و تقریبا هر ماه شاهد تصادفات منجر فوت در مسیرهای منتهی به غار هستیم که به شدت حادثه‌خیز هستند و می‌شد با درآمدهای غار حداقل مانع مرگ ده‌ها نفر شد و یا حداقل امکانات مناسب در اطراف غار ایجاد کرد. این موارد و مسائل مهم دیگر ضرورت تحقیق و تفحص از عملکرد، مدیریت درآمد و هزینه و سایر مسائل مرتبط با غار علی صدر را ضروری ساخته است.

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *

آخرین اخبار